Szezonális zöldségekkel-gyümölcsökkel az egész család egészségéért!
Nem kérdés, hogy a zöldségek és gyümölcsök fogyasztásának szervezetünkre nézve számos pozitív előnye van. Érdemes odafigyelni, hogy mindig az aktuális szezonnak megfelelően válasszuk ki őket!
Az év más-más szakában különböző fajta zöldségek és gyümölcsök érik el leszedésre alkalmas állapotukat. A természet e csodálatos ciklikusságának hála mindig van mit frissen, esetleg saját kertünkből szedve enni az őszi immunerősítés céljából. Ennek figyelembe vételével célszerű az adott évszaknak megfelelően összeállítani étrendünket.
A kiegyensúlyozott és változatos táplálkozás alapjául a szeptember végi/októberi időszakban a természet következő kincsei szolgálhatnak tökéletes étel-alapanyagul vagy éppen édességpótló nasi gyanánt.
Őszi alma-körte-szőlő
Gyümölcsök tekintetében a szeptember végi időszakban abszolút teret kap a szőlő, az őszi alma, illetve a körte.
Ha egyesével, alaposabban körül akarjuk járni őket, akkor láthatjuk, hogy a szőlő elsősorban a borkészítés szempontjából kiemelten fontos. Számtalan fajtája létezik, melyekből eltérő ízvilágú borok készülhetnek. Ebben az esetben a gyümölcs egészségvédő hatásai hát mondjuk úgy, hogy némiképp módosulnak és inkább a mámor édes csókját leheli a borfogyasztó ajkára.
Azonban, ha a szőlőt magát vesszük górcső alá, akkor megtudhatjuk, hogy a bogyós gyümölcsűek családjába tartozó növényről van szó. Elvitathatatlan jótékony tulajdonságaival, mint például az erős antioxidáns hatás, a cink, kálium, kalcium, kis mennyiségű C-vitamin és magnézium tartalom abszolút támogatja a szervezet optimális működését.
A szőlőfajták mindegyikében közös, hogy magas cukortartalommal rendelkeznek, emiatt a cukorbetegek jobb, ha csínján bánnak velük.
A szőlőhöz hasonlóan a körte szintén pompás antioxidáns és immunerősítő vitamin forrás (pl. A-, C-, K-vitamin). Magas rosttartalmának – ennek nagy része a gyümölcshéjban található, ezért ne hámozzuk meg – hála rendkívül jótékony az emésztőszervrendszerre. Kitűnő salaktalanító, így a szervezet méregtelenítésében aktív szerepet játszik. Vagyis diéta esetén remek barátunk lehet.
A körte mellé akár gyümölcsleves gyanánt nagyszerűen párosulhat az őszi alma. Az alma számomra mindig jolly joker gyümölcs volt. Nem hiába a mondás: „Minden nap egy alma, az orvost távol tartja.” Megannyi pozitív tulajdonsága közül kiemelkedik, hogy jótékonyan befolyásolja a szív- és érrendszert, segít megőrizni a fogak minőségét, támogatja az emésztést, vagyis kiváló fogyókúra esetén is. Magas antioxidáns tartalmú, van benne C-vitamin és B-komplex, immunerősítő szerepe vitathatatlan. Ahogy a körtét, úgy az almát is érdemes hámozatlanul fogyasztani, hogy minden értékes tápanyagához hozzájuthassunk.
Felhasználási módja sokrétű, így a már említett gyümölcslevesen túl lehet saláták alapanyaga, készülhet belőle alma chutney, kompót, de akár lekvár is. Édesszájúaknak pedig a klasszikus házi almásrétest vagy az almáspitét biztosan nem kell bemutatnom.
Dió - mandula
A gyümölcsök és zöldségek bűvköréből azért nem maradhatnak ki az olajos magok sem. Napi étrendünkben legtöbbször egészséges nassként szerepelnek, pedig akár különféle ételekbe is bele lehet csempészni őket, igaz leginkább süteményekben szoktak megjelenni. A lényeg, hogy mértékkel ugyan, de érdemes belőlük napi szinten bevinni.
Az egyik ilyen hagyományosabb magfajta nem más, mint a dió. A megfelelő agyműködés és koncentrációképesség tekintetében kiemelkedő szerepe. Továbbá gyulladáscsökkentő, immunerősítő, valamint érrendszeri betegségek megelőzésére alkalmas. Jelentős mennyiségben található benne például A-, C-, E- és többféle B-vitamin.
Érdekesség, hogy a diófa leveléből készített teát a népgyógyászatban már évszázadok óta ismerik és használják. A főzet remek vértisztító, emésztést javító, antibiotikus hatású és csökkenti a vércukrot. A tea külsőleg lemosóként alkalmazva aknéra, illetve nehezen gyógyuló sebekre kiváló.
A dióbél mellett a mandulafa csonthéjas termése a mandula szintén ideális energia- és tápanyagforrás, kiváló őszi immunerősítéshez. Ki gondolná, hogy ez az ízletes magocska telis-tele van multivitaminnal és számos más értékes anyaggal? Így többek között vassal, magnéziummal, kalciummal és fehérjével! Nem meglepő hát, hogy jótékonyan hat a szívműködésre, a vázrendszer egészségére, szebbé varázsolja a bőrt és még gyulladásgátló hatással is bír. A mandulából sajtolt olaj megtalálható számos kozmetikai szerben, hiszen elsőrangú bőrszépítő, páratlan szépségvitamin.
A konyhában a mandula leginkább sütemények alapanyagaként jelenik meg, de akár salátában vagy sülthúsok mellett is felbukkanhat.
Burgonya-Cékla-Cukkíni
A klasszikus zöldségek közül ősszel érik többek között a burgonya, a cékla, valamint a cukkini. A burgonya az egyik legsokoldalúbb élelmiszer-alapanyagunk. Gondoljunk csak bele, mennyi minden finomság készülhet belőle. Így például krumplipüré, klasszikus sültkrumpli, rakottkrumpli, krumplis tészta és még sorolhatnám...Van benne C-vitamin, kálium, folsav és B6-vitamin. Tele van rosttal, hamar telítettséget okoz, ezért diétába vízben főtt változata nyugodtan beilleszthető.
Cukkinival párosítható, így egy legyet üthetünk két csapásra, ugyanis a cukkíni a diétázók egyik kedvence. Miért? Kalóriaszegény, könnyen elkészíthető, gazdag vitamin-, ásványi anyag- és nyomelemforrás. Antioxidáns hatású, gyulladásgátló és vízhajtó.
Míg a burgonya és a cukkíni élénken él a köztudatban, számos recept alapanyaga, addig a cékláról viszonylag kevesebb szó esik. Leggyakrabban házi savanyúságként találkozni vele a téli vitaminpótlás időszakában. Pedig frissen szedve akár ízletes céklaragu is készíthető belőle, vagy különféle saláták alapanyagaként jelenhet meg. Élettani hatását tekintve segíti a máj munkáját, vagyis a méregtelenítést, támogatja a bélrendszer optimális működését, magas nitrát tartalmának köszönhetően javítja a sejtek oxigénfelvételét, C-vitamin összetételének hála szebbé varázsolja a bőrt. Jó tudni, hogy ez a gyönyörűséges bíbor színű növény gyulladásgátló és antioxidáns hatású.
A friss alapanyagokból készült változatos és kiegyensúlyozott táplálkozás egészségünk záloga. Azt azonban nem szabad elfelejtenünk, hogy a zöldségek és gyümölcsök tápanyagtartalma sajnos évről évre csökken – a 21. század sajátos velejárójaként -, így a harmonikus étkezés mellett a minőségi étrend kiegészítők alkalmazásáról sem szabad megfeledkeznünk!
Erősítse immunrendszerét a felnőtt immunerősítőinkkel